Вкусна комбинација од кокос и чоколадо: Баунти колач - готов за 10 минути

Сега сите љубители на баунти чоколадата можат да уживаат во овој едноставен баунти колач.


Идеален е кога пристигнуваат ненајавени гости, бидејќи се подготвува за само 10 минути.

Потребни состојки:

  • 300 гр млечен бисквит
  • 200 гр црно чоколадо
  • 100 мл млеко

За фил:

  • 500 мл млеко
  • 80 гр гриз
  • 100 гр шеќер
  • 200 гр кокос

За глазура:

  • 100 мл слатка павлака
  • 100 гр црно чоколадо
  • 40 гр путер


Начин на подготовка:
Изрендајте го чоколадото и додадете го во млечниот бисквит. Мешајте додека смесата не се соедини. Додадете го млекото и помешајте. Во калап за торта додадете го колачот и распоредете го рамномерно. Притиснете го со рацете за да добиете рамна површина.

Во тенџере ставете пола литар млеко, шеќер и гриз. Мешајте и оставете да се вари. Повремено мешајте за да не изгори млекото. Мешајте додека филот не се згусне. Во зготвениот гриз додадето го кокосот и измешајте.

Филот нанесето го на колачот. Откако ќе се излади додадете ја глазурата која ја направивте од слатка павлака, црно чоколадо и путер.
И за крај, оставете го да се излади.

Живот и Стил

Портал за подобар, поздрав и посреќен живот💜💫

Следен Претходен