Највкусниот брз колач: Освежителна комбинација на бисквити и овошје - идеална за ЛЕТНИТЕ ДЕНОВИ! (РЕЦЕПТ)

Во текот на летото сигурно сакате што поретко да ја користите рерната, зотоа овој колач кој не се пече е одличен избор.

Лесно се подготвува, ќе ви бидат потребни само 20 минути за да биде готов и подготвен е за дегустација.

Потребни состојки:

  • 1 кг бисквити
  • 1 литар јогурт
  • 50 гр шеќер во прав
  • 500 гр сецкани јагоди (или некое друго овошје по ваш избор)
  • 300 мл шлаг крем
  • маргарин или путер за премечкување на тепсијата


Начин на подготовка:

Во поголем сад додадете ги искршените бисквити, потоа ставете го јогуртот и се заедно измешајте. Додадете го овошјето и шеќерот во прав,  и соединете ги заедно. Премачкајте ја тепсијата со маргарин или путер, а смесата распоредете ја во тепсијата. За крај, ставете го шлагот на колачот.

Ставете ја тортата во фриждер, би било добро да ја оставите преку ноќ да омекне.

Живот и Стил

Портал за подобар, поздрав и посреќен живот💜💫

Следен Претходен