Интересни идеи: Како да му дадете личен допир на реновирањето на вашиот дом?

Доме сладок доме! Пораката може да биде клише, но никогаш не може да се негира. Поголемиот дел од животот го поминувате во нашата куќа, но што е тоа што ја прави куќата-куќа? Идентитетот што го давате на вашата куќа е тоа што ја прави дом.

Дом никогаш не може да биде четири sида со таван. Тоа е простор што ги повторува вашите спомени и го рефлектира вашиот карактер, зборува за вашите искуства и страст.


Куќата е шуплива обвивка сè додека не ја наполните со својата природа и личност. Персонализиран декор и опремување е најпријатниот начин да се направи тоа. Среќа за вас запишав пет едноставни начини на кои некој може да даде личен допир во нивното реновирање.


1. ДНК портрети

Дали некогаш сте помислиле да поставите слика или портрет на вашата ДНК? Зошто да не? На крајот на краиштата, најразличниот идентитет што можете да го поседувате е вашата ДНК. Вашиот биолошки потпис не може да биде фалсификуван или украден, сето тоа сте вие и нема ништо полично од него, што нè доведува до најновиот тренд на домашен декор. 


2. Покажете ги вашите лични предмети

Домот сте вие, вашата личност, вашите искуства и вашата култура. Личните предмети се одличен начин за прикажување на овие карактеристики. Од талент, хоби или сувенир од искуство, изложувањето на овие предмети ве носи поблиску до преминување на куќа во куќа. Предметите го персонализираат не само вашиот простор, туку и го слават широкиот спектар на страсти во вашето домаќинство. Овие предмети зборуваат многу за вашиот дом, неговите жители и нивната природа на некој што го посетува.

3. Мапирајте ги вашите авантури

Одморите и патувањата создаваат возбудливи и возбудливи спомени. Да се биде само човек, ние сакаме да ги прегледаме тие времиња и да ги реплицираме нашите чувства од тој сончев ден. Да, фотографиите и видеата се одличен начин да се потсетите на авантурата, но зошто да застанете на слики во рамка и подвижни слики.


4. Фото ѕид. 

Сеќавањата се скапоцени, но сепак минливи и затоа сакаме да ги овековечуваме преку фотографии. Фотографиите раскажуваат приказна, а споделувањето на овие приказни е одличен начин за персонализирање на вашиот дом. Потсетете се и споделете ги спомените со додавање слики на вашиот ѕид. Можете да прикажувате фотографии од возбудливо патување или фотографии од денот на дипломирањето. Оваа галерија со фотографии може да биде одлично место за да седнете со топла шолја кафе и да ги оживеете тие спомени или да седнете на стрес од тешкиот ден на работа.


5. Направете го тоа сами!

Обновување на вашиот простор со предмети што можат да се направат дома со малку насоки од интернет е личен допир и во буквална и во емотивна смисла. Удобноста во домот е неспоредлива.Седејќи во  вашето омилено место, уживајќи во топлината на четирите ѕида, сеќавајќи се на спомените од минатото и создавајќи нови, домот треба да биде украсен како одраз на вас. Не треба да биде фенси или кадифен или стилски; само треба да си ти.


Моника Тодоров

Обожавам да проаѓам време со моите деца, зависник од old school hip - hop, обожавам soul and blues. Позитивна праведна и креативна до максимум.. Живеам со едно мото "Sky is the limit".

Следен Претходен