Салуки е најстарата раса на кучиња: 15 НЕВЕРОЈАТНИ ФАКТИ ЗА КУЧИЊАТА

Кучињата отсекогаш биле наши најверни придружници, па затоа е природно да сакаме да знаеме што повеќе за нив. 


Нашите кучиња отсекогаш биле наши најдобри пријатели, наши верни придружници и што е најважно, сосема природно дека сме целосно фасцинирани од факти и информации за кучиња. 

Ние сме потполно задоволни со нашите пријатели на четири нозе и сакаме да откриеме апсолутно сè за нив, па кога ќе слушнеме факт, тоа нè исполнува со чувство на радост и чудење.
Од зошто носот на кучето е влажен, до највисокото куче во светот, подгответе се да ви се разнесе умот со овие неверојатни факти за кучињата. 

Продолжете да читате и во редовите кои следат откријте неверојатни факти за кучињата кои не сте ги знаеле.
1. Носот на кучињата е влажен за да помогне во апсорпцијата на хемикалиите со мирис
Овој неверојатен факт за кучиња може да одговори на долгогодишно прашање што го имаат сопствениците на кучиња. Зошто носот на кучињата е влажен? Ветстрит вели дека одговорот е дека носот на кучето е влажен за да им помогне да апсорбираат хемикалии за мирис! Нивниот нос лачи посебна слуз што помага да се апсорбираат овие хемикалии, а потоа тие го лижат носот за да ги примерат, помагајќи им да разберат што е мирисот.

2. Њуфаундлендс се неверојатни спасители во вода
Кучињата од њуфаундленд се врвни спасители бидејќи имаат отпорни на вода мантили и мрежести стапала. Тие првично биле одгледувани како помагачи на рибари и да ги спасат луѓето од давење. Некои сопственици дури пријавувале дека нивниот њуфаундленд се обидува да ги „спаси“ кога пливаат!
 

 
3. Песната на Битлси „Еден ден во животот“ има фреквенција што само кучињата можат да ја слушнат
Во едно интервју во 2013 година, Пол Макартни рече дека додал фреквенција што само кучињата можат да ја слушнат до крајот на песната на Битлси „Еден ден во животот“. Затоа, гледајте го вашето куче кога ја свирите песната!

4. Три кучиња го преживеаја тонењето на Титаник
Дали знаевте дека три кучиња го преживеаја тонењето на Титаник? Вестстрит изјавила дека кучињата биле во прва класа и вклучувале кутре од Померанија - кое нејзиниот сопственик го завиткал во ќебе за да избега, а сите мислеле дека носи бебе. Спасени се уште еден Померанец и еден Пекинезер. 

5. Сетилото за мирис на Bloodhound може да се користи како доказ на суд
Според PBS, чувството за мирис на Bloodhound е толку забележливо што може да се прифати како доказ пред суд. Сега, ако мислевте дека тоа е неверојатен факт за кучиња, подгответе се ова да ви го разнесе умот. Bloodhounds исто така можат да следат патеки стари над 300 часа и можат да останат на патека повеќе од 209 km!

6. Највисокото куче на светот е високо 44 инчи (1.11м)           
Највисокото куче на светот некогаш бил Велика Данец по име Зевс! Измерен со 44 инчи (1.11м) високо на 4 октомври 2011 година, тој е актуелен носител на Гинисовиот рекорд.  
7. Кучињата басенџи не лаат, тие јоделат
Ако мислевте дека сите кучиња лаат, тогаш подгответе се за овој факт за кучиња. Кучето Басенџи нема тенденција да лае, наместо тоа се познати по јодла, лелекаат или врескаат.


8. Грејхаунд (Greyhound) може да победи гепард на трка на долги патеки
Грејхаунд всушност би победил гепард на трка на долги патеки! Според „Psychology Today“, Грејхаунд се одлични тркачи на долги патеки и можат да одржат брзина од 35 км / ч до 11km. Гепардот е неверојатно брз, може да ја задржи својата брзина само за околу 200 -300 јарди, така што тие може да имаат брз почеток, но наскоро ќе биде надминат од Грејхаундот.

9. Слеп човек и неговото куче-водич пешачеле по Апалачката патека
Според „Вашингтон пост“, осум месеци во текот на 1990 година слеп човек по име Бил Ирвин пешачел по Апалачката патека со своето куче-водич, Ориент помагајќи му на патот. Кучињата навистина се најдобри пријатели на човекот.
  

10. Евокс во Војна на ѕвездите се базираа на куче
Ако сте љубител на „Војна на Ѕвездите“, ќе го обожавате овој неверојатен факт за кучиња. Лос Анџелес Тајмс тврди дека Џорџ Лукас го направил моделот Евокс според неговото семејно куче!


11. 30% од Далматинците се глуви на едното уво
UFAW наведува дека во просек околу 30% од Далматинците се глуви на едното уво и 5% се глуви и со двете уши. Ова се должи на нешто што се нарекува екстремен ген на пиебалд, кој е одговорен за нивното бело палто и сините очи (кај некои од нив). Далматинците со поголеми темни дамки поретко се глуви.
  


12. Салуки е најстарата раса на кучиња
Гинисовиот рекорд за најстара раса на кучиња го држи Салуки. Расата датира од 329 година п.н.е. и се чувале како кралски миленици во Антички Египет. Наводно, има и резби пронајдени во јужен Ирак на куче кое изгледа слично на Салуки, датира од 7000 г.п.н.е.


  
13. Чау Чаус и Шар-Пеис имаат црни јазици
Чау Чау и Шар-Пеи се единствените две раси на кучиња кои имаат целосно црн јазик. Уште поинтересно, причината за овие црни јазици во моментов е непозната.


  
14. Кучињата имаат три очни капаци
Многу сопственици не слушнале за овој интересен факт за кучињата, но дали знаевте дека вашиот четириножен пријател има три очни капаци? Според iHeartDogs, третиот капак се нарекува "јастреб" или мембрана за диктирање, и тој е одговорен за одржување на заштитеното и подмачкано око.
  
15. Африканското ловечко куче е најуспешниот ловец во светот
Африканското куче за лов е најуспешниот ловец во светот. Тие се успешни во 50-70% од своите улови, што ги прави постојано најдобрите ловџии на цицачи, па дури го држат и сегашниот Гинисов рекорд за тоа.  
Ова е нашата листа на топ 15 најневеројатни факти за кучиња! Се надеваме дека со помош на овие факти научивте нешто повеќе за најдобриот пријател и дека преку овие интересни факти ве натеравме уште повеќе да ги засакате овие домашни миленичиња.

Ангела Иваноска

Позитивна и ведра личност, најголема љубов - музиката, а најголема страст, пеењето. Љубител на кафе, убава фотографија и добро друштво.

Следен Претходен