Ослободете се од иритирачкото чешање по каснување од комарец - еве што може да ви помогне

Неподносливо чешање по каснување од комарец може да биде исклучително стресно. 


Тоа е придружено со постојано чешање што може да трае со денови по каснувањето. Кремите и мастите за каснувања од инсекти можат да помогнат, но исто така можете да го победите чешањето со работи што веројатно ги имате во вашиот дом.


Мраз

Студената температура и мразот можат да го намалат воспалението. Решението трае кратко, но функционира. Важно е да не оставате мраз директно врз местот повеќе од пет минути бидејќи може да ја оштети кожата. Бидете сигурни да користите крпа помеѓу кожата и мразот.


Мед

Оваа слатка супстанца често се користи меѓу љубителите на домашни лекови, бидејќи има многу антибактериски и антиинфламаторни својства. Мала капка може да го забави воспалението. Ова треба да го намали чешањето.


Алое вера

Докажано е дека гелот има антиинфламаторни својства и може да помогне во лекување на помали рани и за смирување на инфекции.


Сода

Го има скоро во секоја кујна и може да обезбеди ослободување од постојаното чешање од каснување од комарец. Треба да измешате 1 лажица сода бикарбона со иста количина вода за да создадете паста. Нанесете го на местото и оставете го да отстои 10 минути пред да го измиете местото. Ако се појави иритација на кожата, престанете со третманот.

Живот и Стил

Портал за подобар, поздрав и посреќен живот💜💫

Следен Претходен